Task 1

1. 3 x 134 = 402

3 x 4 = 12

3 x 30 = 90

3 x 100 = 300

12 + 90 + 300 = 402

2. 4 x 233 = 932

4 x 3 = 12

4 x 30 = 120

4 x 200 = 800

12 + 120 + 800 = 932

3. 6 x 518 = 3648

6 x 8 = 48

6 x 10 = 600

6 x 500 = 3000

48 + 600 + 3000 = 3648

4. 4 x 204 = 816

4 x 4 = 16

4 x 0 = 0

4 x 200 = 800

16 + 0 + 800 = 816

5. 6 x 142 = 852

6 x 2 = 12

6 x 40 = 240

6 x 100 = 600

12 + 240 + 600 = 852

6. 9 x 223 = 2007

9 x 3 = 27

9 x 20 = 180

9 x 200 = 1800

27 + 180 + 1800 = 2007

7. 3 x 257 = 771

3 x 7 = 21

3 x 50 = 150

3 x 200 = 600

21 + 150 + 600 = 771

8. 7 x 124 = 1218

7 x 4 = 28

7 x 40 = 490

7 x 100 = 700

28 + 490 + 700 = 1218

9. 4 x 258 = 1032

4 x 8 = 32

4 x 50 = 200

4 x 200 = 800

32 + 200 + 800 = 1032

Task 2

1. 4 x 132 = 528

2. 6 x 219 = 1314

3. 8 x 146 = 1168

4. 7 x 512 = 3584

5. 8 x 225 = 1800

6. 6 x 205 = 1230

7. 7 x 225 = 1572

8. 9 x 118 = 1062

9. 8 x 235 = 1880

Task 3

a. An orchard has 6 containers with 145 apples in each container. How many apples do they have in total? 6 x 145 = 870

b. A tie company makes 214 ties everyday of the the week (Monday to friday). How many tiyes do they make in total in one week?. 5 x 214 = 1070

c. A mail centre received 354 parcels on Saturday and another 354 parcels on Sunday. How many parcels of mail have they received over the week. 354 x 354 = 125316

d. 5 planes have just landed at the airport. Every plane carries 235 passengers. How many passengers in total have just arrived at the airport?

5 x 235 = 1175

e. A toy maker has just sent out 8 boxes with 215 toy rockets in each box. How many toy rockets have they sent?

8 x 215 = 1720

f. A large department store has 4 boxes of socks. there are 212 pairs of socks in every box. How many pairs of socks do they have to sell?. 4 x 121 = 484

g. A bank robber has filled 6 bags with money. He put 254 coins in every bag. How many coins has he stolen in total? 6 x 254 = 1524

h. A warehouse has 8 boxes of pencils and there are 480 pencils in every box. How many pencils do they have in total?.

8 x 480 = 3840

i. A soup company has 5 boxes of cans. There are 158 cans in each box. How many cans. do they have in total?. 5 x 158 = 790

## No comments:

## Post a Comment